Saturday's district wrestling capsules

 

Storm 195-pounder Caleb Engle controls Osage's Bailey Young during a semi-final match at a Class 2A sectional meet Saturday. Engle placed second and advanced to a district meet. (Scott Bierle/Mid-America Publishing

All district tournaments begin at noon on Saturday, Feb. 11.

Class 1A District 1

Where: Hudson High School

At stake: The champion and runner-up in each weight class advance to the Iowa State Wrestling Tournament starting Feb. 16 at the Wells Fargo Arena in Des Moines.

Area wrestlers participating: Dike-New Hartford (Zack Nicol, 106; Jacob Ragsdale, 113, Trent Johnson, 145, Ethan Huntington, 220, Chase Arends, 285)

District semifinal matchups for area wrestlers

106 – Zack Nicol, D-NH, 24-15, sr. vs. Tanner Mihal, EV, 30-19, fr.

113 – Jacob Ragsdale, D-NH, 22-3, sr. vs. Kayne Marshall, IV, 31-18, fr.

145 – Trent Johnson, D-NH, 37-1, sr. vs. Carson Dunsbergen, L-S, 15-7, jr.

220 – Ethan Huntington, D-NH, 17-11, sr. vs. Hunter Foubert, Montezuma, 38-12, sr.

285 – Chase Arends, Dike-New Hartford, 30-8, jr. vs. Grant Battreall, Montezuma, 27-12, jr.

 

Class 1A District 2

Where: Lake Mills High School

At stake: The champion and runner-up in each weight class advance to the Iowa State Wrestling Tournament starting Feb. 16 at the Wells Fargo Arena in Des Moines.

Area wrestlers participating: AGWSR (Caleb Meinders, 220)

District semifinal matchups for weights involving area wrestlers

220 – Caleb Meinders, AGWSR, 29-3, sr. vs. Zack Santee, Central Springs, 37-3, jr.

 

Class 2A District 1

Where: Decorah High School

At stake: The champion and runner-up in each weight class advance to the Iowa State Wrestling Tournament starting Feb. 16 at the Wells Fargo Arena in Des Moines.

Area wrestlers participating: GRNT (Tanner Calderwood, 220)

District semifinal matchups for weights involving area wrestlers

220 – Jordan Baumler, North Fayette Valley, 23-4, jr. vs. Tanner Calderwood, GRNT, 26-12, sr.

 

Class 2A District 4

Where: Iowa Falls-Alden High School, Iowa Falls

At stake: The champion and runner-up in each weight class advance to the Iowa State Wrestling Tournament starting Feb. 16 at the Wells Fargo Arena in Des Moines.

Area wrestlers participating: SH-BCLUW (Taylor Kolthoff, 106; Ian Showers, 113; Hunter Allen, 120; Josiah Dorow, 138; Ryland DuChane, 160; Caleb Engle, 195; Ryne Fuller, 285); AP-GC (Jack Maitland, 145)

District semifinal matchups for weights involving area wrestlers

106 – Alex Bangs, Ballard, 23-19, fr. vs. Taylor Kolthoff, SH-BCLUW, 35-9, fr.

113 – Jim Chism, Ballard, 24-18, so. vs. Ian Showers, SH-BCLUW, 36-5, sr.

120 – Nick Meling, East Marshall-GMG, 39-4, sr. vs. Hunter Allen, SH-BCLUW, 16-19, jr.

138 – Skyler Noftsger, Ballard, 39-4, so. vs. Josiah Dorow, SH-BCLUW, 27-9, sr.

145 – Tate Battani, Ballard, 30-8, jr. vs. Jack Maitland, AP-GC, 15-18, so.

160 – John Fulk, Ballard, 27-9, sr. vs. Ryland DuChane, SH-BCLUW, 35-9, sr.

195 – Seth Moore, Ballard, 32-3, sr. vs. Caleb Engle, SH-BCLUW, 19-22, sr.

285 – Colin Anderson, Ballard, 38-8, jr. vs. Ryne Fuller, SH-BCLUW, 23-20, jr.